2016/2017 Registration

4

Registration for our Summer 2017 season is NOW OPEN!

Internationally renowned and celebrity guest teachers • Dance Professionals working in the industry Cutting edge choreography • Outdoor Classes • And much more!

Registration will be accepted during regular office hours from May 1 – June 25. Registration will resume July 17.

Register in-person only at either Ontario School of Ballet locations!

Visit us today to register!

(416) 656-9568

staff@ontarioschoolofballet.com

1133 St. Clair Avenue West, Toronto, Ontario, M6E 1B1

NEW! Specialized Music & Vocal Lessons

NEW! Specialized Music & Vocal Lessons for children of all ages!

Private and semi-private Vocal, Piano, Guitar and Violin lessons available from expert and experienced music teachers! Weekdays from 5pm to 8pm and weekends from 9am to 5pm! Please contact Ontario School of Ballet by phone or email to book your lesson time.

View 2017 Summer Camp Brochure

The school will be closed for two weeks from during Winter Break (December 24, 2016 – January 6, 2017) and one week during the public school’s March Break (March 13-19, 2017). Statutory holidays will be observed. Classes missed due to holidays or illness may be made up during the term in a comparable course if available. Cancelled classes will be rescheduled at majority’s convenience.

*Full classes will be indicated and a wait list will be available.

Class Schedule for Ontario School of Ballet –  Oakwood Location

Ballet
Creative Dance D Saturday 10:00-10:45
*WAITLIST Creative Dance E Sunday 11:00-11:45
Basic Ballet D Saturday 11:00-12:00
Basic Ballet E Saturday 1:00-2:00
Basic Ballet F Sunday 12:00-1:00
Pre-Primary Ballet D Saturday 12:00-1:00
Pre-Primary Ballet E Saturday 2:00-3:00
Primary Ballet D Saturday 3:00-4:00
Grade 1C Ballet Tuesday 6:30-7:30
Saturday 4:00-5:00
*WAITLIST Grade 1B Ballet Thursday 6:00-7:00
*Saturday class at 1133 St. Clair
Teen Ballet Tuesday 8:30-9:30
Intermediate Foundation Friday 4:30-6:00
*Tues. and Wed. classes at 1133 St. Clair
Advanced 1B Ballet Thursday 7:00-8:30
*Mon. and Tues. classes at 1133 St. Clair
Jazz
Primary C Jazz Saturday 11:00-12:00
Pre-Junior C Jazz Saturday 2:00-3:00
Junior 1C Jazz Tuesday 4:30-5:30
Pre-Intermediate 3C Jazz Monday 4:30-6:00
Tap
Pre-Primary Jazz/Tap C Saturday 12:00-1:00
Pre-Primary Jazz/Tap D Sunday 1:00-2:00
Primary C Tap Saturday 1:00-2:00
Primary Jazz/Tap D Sunday 2:00-3:00
Pre-Junior C Tap Saturday 4:00-5:00
Junior 1C Tap Saturday 3:00-4:00
Pre-Intermediate 2B Tap Tuesday 6:30-7:30
*Thursday class at 1133 St. Clair
Pre-Intermediate 3B Tap Monday 6:00-7:00
*Thursday class at 1133 St. Clair
Acro
Junior 1B Acro Tuesday 5:30-6:30
Junior 2C Acro Tuesday 4:30-5:30
Pre-Intermediate 2B Acro Tuesday 7:30-8:30
Contemporary
Pre-Intermediate 3 / Teen Contemporary Monday 8:00-9:30
Hip Hop
Primary – Junior 1 Hip Hop Tuesday 7:30-8:30
Junior Hip Hop Tuesday 5:30-6:30
Teen Hip Hop Monday 7:00-8:00
Workshops Begin the week of Sept 26/16
Creative Brain Dance Monday Daytime
Pre-School Workshop C Saturday 10:00-10:45
Pre-School Workshop B Saturday 2:00-2:45
Pre-School Workshop D Sunday 10:00-10:45

Class Schedule for Ontario School of Ballet –  St. Clair West Location

Ballet
Creative Dance A Saturday 10:00-10:45
Creative Dance B Saturday 12:30-1:15
*WAITLIST Creative Dance C Sunday 11:00-11:45
*WAITLIST Basic Ballet A Saturday 9:00-10:00
Basic Ballet B Sunday 2:00-3:00
Pre-Primary Ballet F Sunday 3:00-4:00
Pre-Primary Ballet A Saturday 9:00-10:00
Pre-Primary Ballet B Saturday 1:30-2:30
* WAITLIST Pre-Primary Ballet C Sunday 12:00-1:00
*WAITLIST Primary Ballet A Saturday 1:00-2:00
Primary Ballet B Sunday 1:00-2:00
Primary Ballet C Sunday 4:00-5:00
*WAITLIST Grade 1A Ballet Wednesday 6:00-7:00
  Saturday 5:30-6:30
*WAITLIST Grade 1B Ballet Thursday 6:00-7:00
*Thursday Class at 473 Oakwood Saturday 2:00-3:00
*WAITLIST Grade 2A Ballet Monday 6:00-7:00
  Saturday 10:00-11:00
*WAITLIST Grade 2B Ballet Wednesday 6:00-7:00
  Saturday 12:00-1:00
*WAITLIST Grade 3A Ballet Tuesday 6:00-7:00
  Saturday 11:00-12:00
Grade 3B Ballet Wednesday 7:00-8:00
Saturday 2:30-3:30
Grade 4A Ballet Monday 7:00-8:30
Saturday 11:00-12:30
*WAITLIST Grade 4B Ballet Tuesday 7:00-8:30
  Saturday 3:00-4:30
*WAITLIST Grade 5A Ballet Tuesday 4:30-6:00
Saturday 4:30-6:00
Grade 5B Ballet Wednesday 4:30-6:00
Saturday 4:30-6:00
Grade 6A Ballet (Grade 4 syllabus) Friday 7:00-8:30
Sunday 5:00-6:30
Intermediate Foundation Ballet Tuesday 6:30-8:00
Wednesday 4:30-6:00
*Friday Class at 473 Oakwood Friday 4:30-6:00
Intermediate Ballet Monday 4:30-6:00
Tuesday 8:30-10:00
Wednesday 8:00-9:30
Advanced 1A Ballet Monday 8:30-10:00
Tuesday 4:30-6:30
Wednesday 7:00-8:30
Advanced 1B Ballet Monday 8:30-10:00
Tuesday 4:30-6:30
*Thursday Class at 473 Oakwood Thursday 7:00-8:30
Advanced 2 Ballet Monday 8:30-10:00
Tuesday 8:00-10:00
Wednesday 8:30-10:00
Hip Hop
Hip Hop 1/2 Friday 4:30-5:30
Hip Hop 3/4 Friday 5:30-6:30
Hip Hop 5/6 Friday 8:30-9:30
Hip Hop 7 Friday 6:30-7:30
BOYS Hip Hop Friday 7:30-8:30
Workshops Begin the week of Sept 26/16
*WAITLIST Pre-School Workshop A Sunday 10:00-10:45
Jazz
Primary A Jazz Saturday 3:30-4:30
Primary B Jazz Sunday 1:00-2:00
*WAITLIST Pre-Junior A Jazz Saturday 12:00-1:00
Pre-Junior B Jazz Sunday 3:00-4:00
*WAITLIST Junior 1A Jazz Saturday 4:00-5:00
Junior 1B Jazz Sunday 4:00-5:00
*WAITLIST Junior 2A Jazz Saturday 2:00-3:00
Junior 2B Jazz Thursday 4:30-5:30
*WAITLIST Junior 3A Jazz Saturday 9:00-10:00
Junior 3B Jazz Thursday 5:30-6:30
Pre-Intermediate 1A Jazz Saturday 5:00-6:30
*WAITLIST Pre-Intermediate 1B Jazz Thursday 6:30-8:00
Pre-Intermediate 2A Jazz Monday 7:30-9:00
*WAITLIST Pre-Intermediate 2B Jazz Friday 4:30-6:00
*WAITLIST Pre-Intermediate 3A Jazz Monday 6:00-7:30
Pre-Intermediate 3B Jazz Thursday 8:00-9:30
Intermediate 1 Jazz Friday 6:30-8:00
Intermediate 2 Jazz Monday 4:30-6:00
Friday 8:00-9:30
Tap
*WAITLIST Pre-Primary Jazz/Tap A Saturday 10:00-11:00
Pre-Primary Jazz/Tap B Sunday 12:00-1:00
Primary A Tap Saturday 4:30-5:30
*WAITLIST Primary B Tap Sunday 11:00-12:00
*WAITLIST Pre-Junior A Tap Saturday 11:00-12:00
Pre-Junior B Tap Sunday 2:00-3:00
*WAITLIST Junior 1A Tap Saturday 3:00-4:00
Junior 1B Tap Sunday 6:00-7:00
*WAITLIST Junior 2A Tap Saturday 1:00-2:00
Junior 2B Tap Thursday 6:30-7:30
Junior 3A Tap Tuesday 4:30-5:30
Junior 3B Tap Thursday 7:30-8:30
Pre-Intermediate 1A Tap Monday 5:30-6:30
Pre-Intermediate 1B Tap Thursday 4:30-5:30
Pre-Intermediate 2A Tap Monday 6:30-7:30
Tuesday 7:30-8:30
Pre-Intermediate 2B Tap Tuesday 6:30-7:30
*Tuesday Class at 473 Oakwood Thursday 8:30-9:30
Pre-Intermediate 3A Tap Monday 8:30-9:30
Tuesday 5:30-6:30
Pre-Intermediate 3B Tap Monday 6:00-7:00
*Monday Class at 473 Oakwood Thursday 5:30-6:30
Intermediate 1 Tap Monday 4:30-5:30
Tuesday 8:30-9:30
Intermediate 2 Tap Monday 7:30-8:30
Tuesday 6:30-7:30
Acro
Pre-Junior A Acro Saturday 2:00-3:00
Pre-Junior B / Junior 1 C Acro Sunday 5:00-6:00
Junior 1A Acro Saturday 12:00-1:00
Junior 2A Acro Saturday 9:00-10:00
*WAITLIST Junior 2B Acro Saturday 11:00-12:00
Junior 3A Acro Saturday 10:00-11:00
Junior 3B Acro Saturday 1:00-2:00
Junior 3C Acro Thursday 4:30-5:30
Pre-Intermediate 1A Acro Wednesday 7:00-8:00
Pre-Intermediate 1B Acro Thursday 5:30-6:30
Pre-Intermediate 2A Acro Wednesday 8:00-9:00
Pre-Intermediate 2C Acro Friday 6:00-7:00
Pre-Intermediate 3A Acro Wednesday 6:00-7:00
Pre-Intermediate 3B Acro Thursday 6:30-7:30
Pre-Intermediate 3C Acro Friday 8:30-9:30
Intermediate 1 Acro Wednesday 9:00-10:00
Intermediate 2 Acro Wednesday 4:30-5:30

View our Summer Brochure